• BITCOIN/TL
  598321,235
  % 3,20
 • ETHEREUM/TL
  36057
  % 1,78
 • RIPPLE/TL
  10.33
  % 1,71
 • DOGECOIN/TL
  2.29
  % -1,09
 • LITECOIN/TL
  1745.71
  % -0,59
 • TEZOS/TL
  62.04
  % 0,66
 • CARDANO/TL
  19.69
  % -0,83
 • TETHER/TL
  9.35
  % 0,41

Facebook, 2021’de Diem ile kendi yeni kripto para dünyasına giriş yapıyor.Diem nedir Detaylar..

Facebook, 2021’de Diem ile kendi yeni kripto para dünyasına giriş yapıyor.Diem nedir Detaylar..

Facebook Kripto Para Piyasasına giriş yapıyor. Facebook Diem adında bir kripto para ismiyle piyasaya giriş yapmaya 2021 yılında gireceğini resmen duyurdu.’

Kripto para terimi, özellikle COVID-19 salgınının ortaya çıkmasından sonra iş dünyasında büyük dalgalar yaratıyor. Virüslerin ve Yapay Zekanın dünya çapında yayılması, tüketiciler ve iş liderleri arasında e-ticaret işlemlerinin kullanımını artıran dijital dönüşümü yarattı. Bitcoin, Dogecoin ve Ethereum, diğer dijital para birimleri üzerinde kripto para piyasasına hakim durumda. Silikon Vadisi devi Facebook, 2021’de ilk dijital para birimi projesi Diem’i başlatmayı planlıyor. Proje, 2019’da daha önce Terazi olarak biliniyordu, ancak son zamanlarda adı, yeni bir gün anlamına gelen Latince bir kelime olan Diem olarak değiştirildi. değişiklikler. Facebook kripto para biriminin temel amacı, düzenleyicilerin güçlü muhalefetinin üstesinden geldikten sonra 2021’den itibaren fintech’te devrim yapmaktır.

Diem Derneği, 26 kurumsal firma ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar ile Diem’i tek ABD doları stabilcoin olarak başlatmayı amaçlayan Facebook’un dijital para proje grubudur. Firmalardan biri, Facebook’un dijital cüzdanı Novi olarak bilinen bir azınlık yatırımcısı. Birincil ödeme sistemi lisansı İsviçre mali düzenleyicisine uygulandı, ancak kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri düzenleyicisine taşındı. Diem Derneği, Diem stablecoins ile gerçek zamanlı e-ticaret işlemlerine izin verecek gelişmiş bir blockchain dijital ödeme sistemi sunacak. Tüm e-ticaret işlemi, ABD Hazine Bakanlığı Mali Suçları Uygulama Ağı’nın defterlerinde para sağlayan bir işletme olarak kaydedilecektir. ABD doları destekli tek Diem, California’daki Silvergate Bank tarafından düzenlenecek ve yönetilecektir.

Tüm dünyada, 2019’da Diem Derneği’nin sert incelemesinin temel nedeni olan Facebook-Cambridge Analytica tartışmasının yeni bir hatırası var. Facebook’un dijital para projesine dahil olması, aktif kullanıcının gizliliğinin korunmasını engelleyebilir. ciddi kara para aklamaya ve siber saldırılara yol açar. Diem kısa süre önce Visa, Stripe, Mastercard, PayPal, Vodafone, e-Bay gibi yüksek teknoloji yatırımcılarını ve daha fazlasını ilk tanıtımından itibaren kaybetti. Bu nedenle, Diem, kullanıcı gizlilik politikasına etkin bir şekilde hizmet etmek için temel bir blok zincirinden en güncel ve korunan bir teknolojiye önemli bir teknoloji değişikliği ile karşı karşıya kaldı. İlk başlangıç ​​2021’de, sınırlı bir pilotla tüccarları ve kazançlı ortaklıkları verimli bir şekilde çekmek için yapılıyor.

Facebook kripto para birimine yatırım yapmakla neden ilgileniyor ?

Silikon Vadisi devi, dünya çapında milyarlarca kullanıcının sosyal ağında bir profesyoneldir. Facebook, Facebook oyunları için sorunsuz ödeme yapmak için Krediler olarak bilinen bir dijital para birimi projesine zaten sahip. CEO Mark Zuckerberg, kullanıcıların tıpkı partiye fotoğraflarını gönderdikleri gibi para transferi yapacaklarından bahsettiğinde kripto para piyasasına samimi bir ilgisi var. Revize edilmiş dijital para projesi Diem, kullanıcıların daha ucuza kolayca para transfer etmeleri için özel olarak tasarlandı ve bu da daha fazla potansiyel kullanıcıyı sosyal paylaşım sitesine çekme fırsatı sunuyor. Ayrıca Facebook’un yeni bir yan kuruluşu olan Novi, belirli finansal hizmetlere uygun fiyatlı erişim sağlayan dijital bir cüzdan var.

Diem Association’ın iki set kripto para birimi madeni parası – Dolar veya Euro üzerinde belirli bir nominal değere sahip stabilcoin ve uluslararası ödemeler için birden fazla yerel sabit koin içeren çok para birimine sahip bir madeni para – piyasaya sürmek için bir planı var. Diem kripto para birimi nakit, nakit benzerleri ve devlet tahvilleri ile desteklenecektir. Bu dijital para birimi projesi, güçlü şirketlerin ve diğer potansiyel yüksek teknoloji şirketlerinin varlığıyla dünya çapında milyarlarca geniş bir kullanıcı tabanına sahip olan tek projedir.

2021’de piyasaya sürüldükten sonra bu Facebook kripto para birimine güvenmeye hazır mısınız? Bu dijital para birimi projesi başarılı olursa, Facebook ve Diem, e-ticaret işlem sürecini kripto para birimi hakkında hala şüphe duyan birçok kişinin hayatına yeniden şekillendirecek. Diem’in 2021’de başarılı bir lansman yapmak için daha fazla düzenleyici ve yatırımcıyı çekip çekemeyeceğini takip etmek gerçekten ilginç bir konu.

Facebook Libra (Diem) Nedir?

Kısa Özet

Libra (yeni adıyla Diem), Facebook tarafından ortaya atılan bir ödeme sistemidir. Dijital ödemeler ve diğer finansal hizmetler için ekosistemi desteklemesi hedeflenen ve izne dayalı olan bir blockchaine dayanır.
Diem doları adlı (eski adıyla Libra) para birimi, bir grup sabit coin tarafından desteklenecektir ve 2021’de kullanıma sunulması planlanmıştır. Facebook’un kripto parası hakkında bilmeniz gereken diğer her şey burada.

Kripto Para Dünyası
Dijital ödemeler, fırsatlarla dolu bir dünyadır. Daha ucuz akıllı telefonlar sayesinde gitgide daha çok kişi internete erişim sağladıkça, ekonomik etkinliklerin büyük kısmı da çevrimiçi hale gelmiştir. PayPal, Visa ve MasterCard gibi şirketler, bu çevrimiçi etkinliklerin büyük bölümüne uzun süredir hizmet etmektedir. Buna ek olarak, kripto dünyasından çok sayıda proje de bu sektör için ürünler inşa etmeye çalışmaktadır.

Fakat diğer projelerin aksine Facebook, halihazırda büyük bir kullanıcı tabanına sahiptir. Hatta aslında büyük demek az bile kalır. Facebook’un, 2020’nin üçüncü çeyreği itibarıyla yaklaşık 2,7 milyar aylık aktif kullanıcıya mevcuttur. Bu da şirketin ortaya attığı ödeme sisteminin bir gecede başarıya ulaşmasına imkan tanıyabilir.

Facebook Libra (Diem) nedir?
Libra (yeni adıyla Diem), Facebook tarafından 2019’da ortaya atılan blockchain tabanlı bir ödeme sistemidir. Banka hesabı olmayan kişiler için finansal hizmetlere erişim sunmayı amaçlar. Kurucu üyeleri arasında Morgan Beller, David Marcus ve Kevin Weil yer alır.

İlk başta lansmanın 2020 yılında yapılması planlanmış, fakat daha sonra çeşitli nedenlerden dolayı bu tarih ileri alınmıştır. Lansmanın 2021’de yapılması beklenmektedir.

Libra, merkez ofisi İsviçre, Cenevre’de bulunan bağımsız üyelik organizasyonu Libra Association (yeni adıyla Diem Association) tarafından yönetilir. Üyeler arasında blockchain, teknoloji, ödeme, iletişim sektörlerinden şirketler, girişim sermayedarları ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar bulunur.

Libra Association’ın üyeleri yönetişim kararlarından, Libra ödeme sisteminin operasyonlarının ve Libra blockchaini üzerinde inşa edilen projelerin idaresinden ve verilecek hibelerden sorumludur. Facebook, lansman aşamasında bu dernekte 100 üyenin olmasını amaçlamaktadır.

Facebook’un Libra’sı bir kripto para mıdır?
Libra, blockchain teknolojisine dayanır ve kriptografi teknolojisini kullanır. Fakat genellikle kripto para terimi, Libra’nın sahip olmadığı belirli özellikleri ifade eder.

Kısacası, Libra’ya dijital para birimi demek daha doğru olacaktır.

Facebook’un Libra’sının çalışma şekli nedir?
Libra Blockchain (yeni adıyla Diem Blockchain), bu ödeme sisteminin belkemiğini oluşturan izne dayalı bir blockchaindir.

Bu durumda diğer blockchainlerden farkı nedir?
Bitcoin ve Ethereum gibi blockchainlerin izne dayalı olmadığından sıkça bahsediyoruz. Bunun anlamı, internet bağlantısı olan herkesin bu zincirlere özgürce erişebileceği ve zincir üzerinde işlem ya da geliştirme yapabileceğidir. Erişimi kontrol eden bir kişi (ya da bir şey) yoktur.
Fakat, izne dayalı blockchainler böyle çalışmaz. Bu zincirleri kullanabilmeniz için ağı kontrol eden kişinin iznine ihtiyacınız vardır. Diğer bir deyişle, kullandığınız uygulamalar için özel erişim gerecektir.

Libra’nın izne dayalı bir blockchain olması, işlemleri doğrulamak için diğer birçok blockchainden farklı olarak madencilik ya da staking süreçlerini kullanmayacağı anlamına da gelir. Bunun yerine işlemler, izne sahip bir grup doğrulayıcı (Libra Association’ın üyeleri) tarafından doğrulanacaktır.
Sistemin yaratıcılarına göre Libra, ilk beş yılın ardından Proof of Stake (PoS) sistemine geçebilir, fakat bu kadar hızlı gelişen bir dünya için bu süre oldukça uzundur. Peki, neden en baştan PoS kullanılmamıştır? Bu seçimin nedeni Libra whitepaper’ında açıklanmıştır. Bakış açılarına göre, milyarlarca insanın işlem yapmasını destekleyebilecek izne dayalı olmayan bir sistem şu an için mevcut değildir.

Facebook’un Libra’sı merkezi mi yoksa merkeziyetsiz midir?
Blockchain dünyasındaki birçok kişi, izne dayalı blockchainlerin geleneksel kurumsal veritabanlarına daha çok benzediğini, bu nedenle de izne dayalı olmayan blockchainler gibi merkeziyetsiz olamayacaklarını düşünür.

Bu bağlamda Libra, Bitcoin ve diğer kripto paralar gibi sansüre dayanıklı değildir. Doğrulayıcıların Libra Association’ın üyeleri olması gerektiğinden, ağ nispeten merkezi bir hale gelebilir.
Diğer yandan, hangi uygulamaların dağıtılmış kayıt defteriyle etkileşim kurabileceğini kontrol etmenin ve incelemenin de avantajları olabilir. Örneğin, kötü niyetli uygulamaları ve dolandırıcılıkları saf dışı bırakmak daha kolay hale gelebilir.

Libra ödeme sistemi
Libra ödeme sistemi (yeni adıyla Diem ödeme sistemi); USD, EUR ve GBP gibi itibari paralara endeksli tekli para birimi sabit coinleri destekler. Bu coinler, değerlerini Libra Rezervi adındaki bir rezervden almalarıyla diğer sabit coinlere benzer şekilde çalışır. Bu rezerv; nakit, nakit dengi ve kısa vadeli devlet tahvillerinden oluşur.
Libra ödeme sistemi, buna ek olarak Diem Doları (önceki adıyla LBR) adında çoklu bir para sistemini de destekleyecektir. Diem Doları, diğer tüm sabit coinlerin bir bileşimi gibidir ve değerinin garanti altına alınması için bir grup varlık tarafından desteklenir. Bu para birimini, sabit coinlerin (ya da muhtemelen menkul kıymetler gibi diğer varlıkların) sabit coini olarak düşünebilirsiniz. Ana fikir, bu farklı teminat formlarının Diem Dolarını oynaklıktan koruyabileceğidir ve bu da ödeme türü olarak hareket etmeyi amaçlayan bir ürün için önemli bir özelliktir.
Libra kripto parası, Novi (önceden Calibra Cüzdanı’ydı) adıyla kullanıma sunulacak bir cüzdanda tutulacaktır. Tahmin edebileceğiniz gibi bu dijital cüzdan, Facebook Messenger ve WhatsApp gibi diğer sosyal medya ürünlerine entegre edilebilir. Kullanıcıların, ABD doları (ya da diğer itibari para birimleri) ve Facebook’un coini arasında kolaylıkla çevrim yapması planlanmaktadır.
Libra’nın, Diem Core adlı kaynak kodu açık kaynaklıdır ve Rust’ta yazılmıştır – kendiniz de bu kodu Diem Github’dan inceleyebilirsiniz. Libra’nın Move adlı bir programlama dili aracılığıyla akıllı kontrat kullanımını desteklemesi de planlanmıştır.

Facebook’un Libra’sı Bitcoin’in yerine geçebilir mi?
Şu an için Libra ve Bitcoin’in en temelden farklı olduğu ortadadır ve gelecekte eş zamanlı olarak varlıklarını sürdürebilirler. Her ikisini de dijital ödeme sistemi kategorisine koymak mümkün olsa da hizmet ettikleri kullanım alanları farklıdır.

Bitcoin, çoğu zaman bir tür rezerv varlık ya da değer saklama aracı olarak hareket eden, merkeziyetsiz ve sansüre dayanıklı bir kripto paradır. Diğer yandan Libra, izne dayalı bir ağdan faydalanmayı planlayarak daha merkezi bir model ortaya koyar.

Facebook Libra’nın (Diem) geleceği nasıldır?
Facebook, Libra’nın ilk kez duyurulmasının ardından özellikle de merkez bankaları, kanun yapıcılar ve düzenleyicilerden gelen bazı eleştirilere maruz kalmıştır. Libra’yı başarıya götürecek gerekli tüm yapı taşlarını bir araya getirip getiremeyecekleri henüz belli değildir.

Facebook diem hakkında düşünceler şu şekilde.
Libra, Facebook’un izne dayalı bir blockchaini baz alan ödeme sistemi önerisidir. Banka erişimi olmayan kişilere Facebook’un sosyal medya uygulamaları aracılığıyla finansal hizmetler sunmayı amaçlar.

Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir.