• BITCOIN/TL
  597742,685
  % 3,54
 • ETHEREUM/TL
  36011
  % 1,97
 • RIPPLE/TL
  10.31
  % 1,72
 • DOGECOIN/TL
  2.29
  % -0,96
 • LITECOIN/TL
  1743.44
  % -0,53
 • TEZOS/TL
  61.95
  % 0,69
 • CARDANO/TL
  19.66
  % -0,72
 • TETHER/TL
  9.35
  % 0,61

İran hükümeti Bitcoin madenciliğini yasakladı.

İran hükümeti Bitcoin madenciliğini yasakladı.

İran’da Bitcoin madenciliği yasaklandı.

Bloomberg’in raporuna göre, Başkan Hassan Rouhani, Çarşamba günü devlet televizyonunda bir adreste ülkedeki Bitcoin madenciliğine yönelik kapsamlı yasağı duyurdu.

İran’da yapılan bu yasaklama ne kadar daha devam edileceği iran da yaşayan vatandaşlar tarafından şimdiden araştırılmaya başlandı..

Ülke çapındaki yasağın Eylül ayına kadar süreceği ve hükümetin elektrik tüketiminin tarihsel olarak en yoğun olduğu sıcak yaz aylarında iç tüketimi karşılayabilmek için bu uygulamayı hayata geçirdikleri bildirildi.

İran’da Bitcoin (BTC) ve kripto madenciliğine yönelik baskı, hükümetin yaz boyunca madencilik faaliyetlerini yasaklamasıyla yeni bir boyuta ulaştı.

Başkan Ruhani, İran’daki kripto madenciliği faaliyetlerinin çoğunun % 85’e kadar – lisanssız olduğunu iddia etti. Nitekim Cointelegraph geçtiğimiz günlerde yetkililer tarafından hane halkı tüketimi için elektrik kullanan madencilere yönelik bir kısıtlama yapıldığını bildirdi.

İran, yasadışı kripto madenciliği faaliyetleriyle aylarca uğraştıktan sonra 2020’de kripto madenciliği sektörünü kamulaştırma sürecini başlattı. Ocak 2020’de, ülkede kripto para birimi madenciliği için yaklaşık 1.000 lisans verildi.

Çin’den sonra İran

Mayıs ayının başlarında, İran istihbaratının ülkede yasadışı büyük ölçekli kripto madenciliği operasyonları için istihbarat çalışmaları yapıldığına dair raporlar ortaya çıktı.

Kripto madencileri, İran’daki büyük kesintilerin sebepleri arasında görülüyor. Nisan ayında, Çinli yatırımcılar, madencilik sektörünün yerel elektrik arzının büyük bir bölümünü tükettiğine dair şikayetler üzerine dört ay süreyle kapatıldıktan sonra ülkenin en büyük Bitcoin madencilik tesisini yeniden başlattı.

Elektrik arzındaki kesintilerin yanı sıra, İran’daki kripto madenciliği faaliyetindeki artış, ülkenin kötüleşen hava kalitesiyle de bağlantılı.

Başkan Ruhani’nin yasağı, Tahran’daki rejim için yıllık tahmini 1 milyar dolarlık gelir sağlayan Bitcoin madenciliğine bir darbe vurabilir. İran’ın kripto paraları benimseme hamlesi, birçok kişi tarafından Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan ekonomik yaptırımları atlatmanın bir yolu olarak görüldü.

İran’ın kripto madenciliği baskısı, Çin’de daha geniş bir kripto para birimi madenciliği yasağı raporlarının hemen ardından geldi. Bu arada, Kuzey Amerika’daki madencilerin daha çevre dostu uygulamalar bulma yollarını aradıkları bildiriliyor.

İran’daki yasaklamanın ne kadar devam edeceği İran da yaşayan vatandaşlar tarafından araştırılmaya şimdiden başlandı.

Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoanalizin.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.