• BITCOIN/TL
  559975,641
  % -5,61
 • ETHEREUM/TL
  38003
  % -6,91
 • RIPPLE/TL
  9.65
  % -11,89
 • DOGECOIN/TL
  2.31
  % -8,76
 • LITECOIN/TL
  1746.15
  % -6,96
 • TEZOS/TL
  57.21
  % -14,19
 • CARDANO/TL
  18.53
  % -11,41
 • TETHER/TL
  9.51
  % -0,61

Kripto para şirketi yanlışlıkla milyonlarca dolarlık Bitcoin dağıttı

Kripto para şirketi yanlışlıkla milyonlarca dolarlık Bitcoin dağıttı

Kripto para şirketi BlockFi yanlışlıkla altcoin göndermek isterken bitcoin gönderdi ve milyonlarca dolarlık Bitcoin dağıttı.

HATANINDA BÖYLESİ PES DEDİRTTİ
Kripto para şirketi BlockFi, düzenlediği ödül promosyonu kapsamında yanlışlıkla kullanıcı hesaplarına milyonlarca dolar değerinde Bitcoin gönderdi. Şirketin söz konusu kişilerle iletişime geçtiği ifade edildi.
BlockFi, ABD merkezli bir kripto para borsası. Kullanıcıları için ödüllü kampanyalar düzenliyor. BlockFi bir süre önce ödüllü bir kampanyasını sonlandırdı ve belirli şartları yerine getiren kullanıcılarına da ödül olarak altcoin cinsinden ödeme yaptı. Fakat şirket bu ödemeyi yanlışlıkla Bitcoin cinsinden yaptı ve bu olaydan sonra ortalık karıştı. Olay sosyal medya ve çeşitli internet topluluklarında oldukça konuşuldu.

Şirket, 18-31 Mart tarihleri arasında hacim şartlarını yerine getirenlere ödül olarak ABD Stablecoin cinsinden ödeme yapılacağını duyurmuştu. Ancak bu ödül, bazı kullanıcılara Bitcoin cinsinden verildi. Yapılan hata, bir süre sonra Reddit ve Twitter üzerinden paylaşılan kullanıcı gönderileriyle ortaya çıktı. BlockFi, parayı geri gönderenlere 500 dolar ödeyeceğini duyurdu.

ABD merkezli BlockFi, hem kripto para yatırımcılarına faiz sunması hem de alım satımlar sonrasında aylık promosyon ödemeleri yapmasıyla tanınıyor.

Twitter hesaplarından yapılan örnek gönderi

​Hata, kullanıcıların Twitter ve Reddit gibi platformlardan yaptığı paylaşımlarla ortaya çıktı. Bazı kullanıcıların hesabına 700 Bitcoin civarı (yaklaşık 240 milyon TL) kripto para yatırıldı.

Independent’in haberine göre, 14 Mayıs’ta BlockFi’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda bazı kullanıcılara hatalı miktarda promosyon ödemesi yapıldığı, ekibin söz konusu kişilerle iletişime geçtiği ifade edildi.

‘Paraları geri ödeyenlere BlockFi 500 dolar Vereceğini Duyurdu’

Yatırılan kripto paraları hesaplarından çekerek şahsi cüzdanlarına ya da başka cüzdanlara aktaran kişiler, BlockFi’den yaptıkları işlemin suç olduğunu ve kendilerine dava açılabileceğini belirten bir e-posta aldıklarını söyledi. Paraları geri ödeyenlereyse 500 dolar verileceği açıklandı.

Bazı kullanıcılarsa hesaplarından USDC türünden para çekmek isteseler bile işlem yapamadıklarını, BlockFi altyapısında ciddi sorunlar yaşandığını belirtti.

Şirketin açıklamasına göre olaydan en fazla 100 kişi etkilendi ve diğer müşterilerin hesaplarında bir sorun yaşanmadı.

BlockFi CEO’su Zac Prince, yatırılan Bitcoin miktarının, ‘şirketin sahip olduğu toplam Bitcoin miktarının küçük bir kısmına’ denk geldiğini söyledi. Dolayısıyla yaşanan hatanın şirketi maddi açıdan tehlikeye sokması öngörülmüyor.