• BITCOIN/TL
  597483,357
  % 3,50
 • ETHEREUM/TL
  35972
  % 1,86
 • RIPPLE/TL
  10.31
  % 1,57
 • DOGECOIN/TL
  2.29
  % -0,94
 • LITECOIN/TL
  1743.38
  % -0,54
 • TEZOS/TL
  61.96
  % 0,72
 • CARDANO/TL
  19.66
  % -0,71
 • TETHER/TL
  9.35
  % 0,61

Milyar dolarlık kripto hırsızlık olaylarının arkasında hangi ülke olduğu ortaya çıktı.

Milyar dolarlık kripto hırsızlık olaylarının arkasında hangi ülke olduğu ortaya çıktı.

Milyar dolarlık kripto hırsızlık olaylarının arkasında hangi ülke olduğu ortaya çıktı.

Son yılların en büyük kripto para saldırılarından bazılarının arkasında milyar dolarlık kripto hırsızlık olaylarının arkasında ki ülke , Kuzey Koreli dünyaca ünlü hacker grubu Lazarus’un olduğu ortaya çıktı.

Peki Bu Grup Kimleri hedefliyor amacı ney?

İlk olarak 2020’de bildirilen vakalar, siber güvenlik firması ClearSky Cyber ​​Security tarafından “CryptoCore” olarak adlandırıldı. Ancak o günden beri herhangi bir kimlik ortaya çıkmamıştı.

Firma tarafından dün yayınlanan yeni bir rapor, Lazarus’un CryptoCore’un arkasındaki grup olduğunu ve İsrail, ABD, Avrupa ve Japonya’daki kripto para birimi borsalarını hedeflediklerini öne sürüyor.

Rapor, CryptoCore saldırısında kullanılan taktiklerle Lazarus ile bağlantılı diğer saldırılar arasında bazı benzerlikler buldu.

Bilgisayar korsanları başlangıçta kötü amaçlı yazılım yükleyen ve kripto cüzdanlarına erişim sağlayan kripto borsalarının çalışanlarını hedef alan kimlik avı saldırıları başlattı.

ClearSky, geçtiğimiz yıl Mayıs 2018’den bu yana 200 milyon doların çalındığını ve kripto borsalarındaki soygunlardan 70 milyon doların elde edildiğini tahmin ediyor.

En son raporlar da bu tutarı doğrular nitelikte.

Kimdir Bu Lazarus ?

Lazarus, devlet destekli Kuzey Koreli bir bilgisayar korsanlığı grubu. 2009’dan beri aktif oldukları düşünülüyor. Grup 2014 yılında Sony Pictures’a yapılan saldırı da dahil olmak üzere çeşitli siber saldırılarla bağlantısıyla biliniyor.

Raporlar, Lazarus’un Kuzey Kore’ye uygulanan ekonomik yaptırımları atlatmak için mali güdümlü saldırılar düzenlediğini gösteriyor.

2020 Chainalysis CryptoCrime raporuna göre, Lazarus 2017’den beri 1,75 milyar doların üzerinde kripto para çaldı.

Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoanalizin.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.